Elektronický archív denníka Pravda spravovaný spoločnosťou NEWTON Information Technology, s. r. o.
http://pravda.newtonit.sk

Datum: 05.10.2006
Autor: (jc)
Zdroj: Pravda
Strana: 03
Vydanie: 229/06

Počítače predpovedajú povodeň na Váhu

BRATISLAVA - Niekoľko scenárov možnej povodne na Váhu rozohrali včera počítače v Slovenskej akadémii vied. Nechýbali medzi nimi ani katastrofické, so zaplavenými obcami a evakuáciou veľkého počtu ľudí.
„Zisťovali sme, čo to urobí so stavbou nového úseku diaľnice a koľko územia sa zaplaví pri dvesto- či päťstoročnej vode," rozpráva riaditeľ Ústavu informatiky SAV Ladislav Hluchý. Prototyp prvého takéhoto projektu v Európe pripravili informatici z akadémie v spolupráci s Univerzitou Johanna Keplera v rakúskom Linzi a so Slovenským hydrometeorologickým ústavom. Zatiaľ zmapovali situáciu iba na prvých päťdesiatich štvorcových kilometroch. „Presvedčili sme sa však, že takto možno predpovedať povodne kdekoľvek, v reálnom čase a veľmi názorne," dodáva Hluchý.
Systém priestorového a plastického videnia umožňuje pomocou virtuálnej reality predvádzať zaplavovanie územia v pohybe a trojrozmerne. „Starosta sa môže takto pozerať na chotár svojej obce a kliknutím zisťovať, čo sa práve deje na rizikových miestach a čo sa tam môže udiať o niekoľko hodín," vysvetľuje šéf ústavu informatiky. Na veľkej obrazovke medzitým vidieť z vtáčej perspektívy, ako voda prekonáva ďalšie bariéry a zaplavuje malé hričovské letisko.
To, čo nevidieť, sú milióny a stámilióny vyriešených rovníc, s ktorými by sa jeden počítač trápil aj sto rokov. Najnovšie informačné technológie to umožňujú zvládnuť za niekoľko mesiacov. Keď pred časom predviedli prvé výsledky projektu zástupcom štátnej správy a samosprávy v Rakúsku, hneď oň prejavili záujem. „Štátne orgány na Slovensku sú zatiaľ zdržanlivejšie, majú prízemnejšie starosti a ustavične sa odvolávajú na finančné suchoty," zdôrazňuje Hluchý.
O práci slovenských informatikov a ich rakúskych kolegov vedia už aj na ministerstve životného prostredia. Projekt by sa mohol stať súčasťou protipovodňového systému POVAPSIS, ktorý sa s prestávkami buduje od roku 2000. „Bolo by to ideálne, ale najprv treba zostaviť hydrodynamický model pre celý Váh, čo je finančne mimoriadne náročné," pripomína Katarína Hajtášová z hydrometeorologického ústavu. Niektoré priečne profily vodných tokov na Slovensku sa nezameriavali už dvadsať rokov a odvtedy sa určite zmenili. „Peňazí nikdy nie je dosť, ale každoročné povodne stoja štát oveľa viac ako výstavba spoľahlivého predpovedného a výstražného systému," konštatuje Hajtášová.
V Česku už jedna vytopená firma zažalovala štát za to, že zanedbal protipovodňovú ochranu. Hrozí mu postih vo výške niekoľkých miliárd korún.

Foto popis| Virtuálna povodeň na Váhu pôsobila až priveľmi skutočne.
Foto autor| FOTO PRAVDA: ROBERT HÜTTNER

NEWTON Information Technology, s. r. o. Copyright (c) 2003
Zdrojom správ je Pravda Copyright (c) 2003